Wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 9 grudnia 2014 r. dotyczące należności przysługujących członkom obwodowych komisji wyborczych
ZPOW-703-1486/14
Warszawa, dnia 9 grudnia 2014 r.
PAŃSTWOWA
KOMISJA WYBORCZA
ZPOW-703-1486/14
Państwowa Komisja Wyborcza, w związku z licznymi wątpliwościami, wyjaśnia, że stosownie do art. 154 § 1 pkt 2 Kodeksu wyborczego członkom obwodowych komisji wyborczych przysługują zryczałtowane diety za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania.
Dieta ta jest, jak wskazano wyżej, zryczałtowana i jej wysokość nie jest uzależniona od czasu pracy obwodowej komisji wyborczej. Dlatego też, Państwowa Komisja Wyborcza z przykrością informuje, że nie ma podstaw do zwiększenia wysokości tej diety.
Jak wynika z § 6 ust. 1 uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 28 lipca 2014 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych i osobom powołanym w skład inspekcji w wyborach do organów jednostek samorządu terytorialnego (M.P. z 2014 r. poz. 651) członkom obwodowych komisji wyborczych za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania przysługuje zryczałtowana dieta w następującej wysokości:
1) dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych – 380 zł;
2) dla zastępców przewodniczących obwodowych komisji wyborczych – 330 zł;
3) dla członków obwodowych komisji wyborczych – 300 zł.
Zgodnie natomiast z § 6 ust. 2 wymienionej uchwały jeżeli w wyborach organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego przeprowadzane jest głosowanie ponowne, członkom komisji przysługują diety w połowie wysokości określonej powyżej.
Powołana uchwała została podana do wiadomości publicznej na stronie internetowej Komisji w dniu 28 lipca 2014 r. oraz opublikowana w Dzienniku Urzędowym Monitor Polski z dnia 11 sierpnia 2014 r. Dlatego też, osoby zgłaszające chęć udziału w pracach komisji mogły zapoznać się z należnościami przysługującymi za udział w pracach tych komisji. Informacje o zasadach wypłacania oraz wysokości zryczałtowanych diet przedstawiane były także na szkoleniach komisji.
Państwowa Komisja Wyborcza ponadto podkreśla, że z członkami m.in. obwodowych komisji wyborczych nie jest nawiązywany stosunek pracy przez Państwową Komisję Wyborczą, ani przez inne organy, gdyż jak wskazano wyżej, członkowie obwodowych komisji wyborczych za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania otrzymują zryczałtowane diety.
Państwowa Komisja Wyborcza zwraca także uwagę, że obwodowe komisje wyborcze powoływane są przez gminne (miejskie) komisje wyborcza, a należności członkom tych komisji wypłacane są przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Zastępca Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej: Wiesław Kozielewicz
Załączniki